Produktet er tilføjet kurven

SLUTSPURT på sommerudsalget - Sidste chance for store besparelser

SLUTSPURT på sommerudsalget
Gateway1

Rubber Conditioner 150 ml

DKK 139,00

Produktegenskaber

Pleje og vedligeholdelse af naturgummi
Modvirker udtørring og revnedannelse
Bevarer gummiets smidighed og fleksibilitet
Velegnet til Gateway1 gummistøvler

Beskrivelse

Gateway1 Rubber Conditioner er beregnet til løbende vedligeholdelse af gummistøvler og andet fodtøj fremstillet af naturgummi. Naturgummi indeholder naturlige olier, som med tiden gradvist forsvinder fra materialet. Det kan gøre overfladen tør og mat og på længere sigt øge risikoen for, at gummiet mister sin smidighed og begynder at danne små revner. Regelmæssig pleje er derfor en vigtig del af vedligeholdelsen af et par Gateway1 gummistøvler.

Gummiplejen hjælper med at bevare materialets fleksible egenskaber og beskytter overfladen mod den udtørring, der opstår gennem almindelig brug og opbevaring. Det er særligt relevant på Gateway1 støvler fremstillet med vulkaniseret naturgummi, hvor materialets elasticitet har betydning for både bevægelsesfrihed, pasform og levetid.

Inden behandlingen bør gummistøvlerne rengøres for mudder, jord og andet snavs og derefter tørre ved stuetemperatur. Undgå kraftig varme og direkte sollys under tørring og opbevaring, da begge dele kan påvirke naturgummiet negativt.

Gateway1 Rubber Conditioner er et enkelt, men vigtigt supplement til støvlerne, hvis naturgummiet skal holdes smidigt og overfladen velplejet gennem mange ture i vådt og mudret terræn.

Læs mere

Læs mindre

Specifikationer

Indhold: 150 ml
Antal vaske / imprægneringer: Mange
Vægt: 150 g

Fragt & retur

Levering

Bestil i dag - leveret i morgen!

Læs mere
Returnering

30 dages fuld returret

Læs mere
Fragt

Flere leveringsmuligheder!

Læs mere

Størrelsesguide

Luft

Bemærk at størrelsesguiden er vejledende og kan variere fra produkt til produkt. Vær også opmærksom på, at fx skostørrelser bliver påvirket at din fods bredde/højde, hvordan skoen er konstrueret og ikke mindst tykkelsen på dine sokker.

FODTØJ

Luft

Kilde: Gateway1

Produktet er tilføjet kurven

Lagerstatus

Prismatch

Log ind

Glemt password?