Produktet er tilføjet kurven
Helsport

Varanger 4-6 Camp, 6-Personers Tipitelt

Prismatch Læs mere
DKK 4.436,00
DKK 8.000,-

Varanger 4-6 Camp, 6-Personers Tipitelt

Varenr:334-043
DKK 4.436,00
DKK 8.000,-
Vælg farveOlive Green

Beskrivelse

Oplev teltet virtuelt >>>

NB! Indertelt og bund skal tilkøbes, hvis et sådan ønskes.

Varanger-serien har i mange år været vores bestseller og det er derfor med stor forventning, at vi nu kan præsentere Varanger Camp. Her er tale om en variant med en rigtig smart udbygning/vindfang foran indgangspartiet, som giver rigtig god beskyttelse mod vind og vejr, ligesom udbygningen forhindrer, at det regner direkte ind i lavvu'en. Udbygningen er forsynet med to vinduer, som sikrer et rigtig godt lys indeni teltet, og disse vinduer kan blændes fra indersiden, hvis det ønskes.

Udbygningen øger gulvarealet markant og giver en helt fantastisk rumfornemmelse indeni lavvu'en. Foruden dette forlængede indgangsparti har Varanger Camp helt samme detaljer og løsninger som Varanger-serien.

Lavvu'en (eller kåten, som lavlandssamerne kalder den) er en telttype, som er udviklet af naturfolk gennem årtusinder. Og denne telttype bliver fortsat mere og mere populær. Dette skyldes uden tvivl det sociale aspekt, denne form for udendørsbolig tilbyder: Man samles alle indenfor rundt om bålet. Her kan maden laves og hænderne varmes. Og der er god plads til både familie og venner, hvor alle samles under samme tag for at indtage aftensmåltidet og berette om dagens strabadser i det fri.

Og lavvu'er er i det hele taget lette at transportere i rygsækken, hvis man forstår at fordele den øvrige bagage mellem sig. Og kan man det, kan en familie eller gruppe på 6 personer medbringe et telt, der vejer under 1 kilo pr person!

Derudover er lavvu'en nem at rejse, den kan bruges både sommer og vinter og er ganske enkelt den mest praktiske og mest sociale måde at bo udendørs på.

Helsports Varanger-serie er stadig én af vore mest solgte lavvu'er til såvel privat brug som institutionsbrug. Og årsagen er den såre simple, at man her får en særdeles gedigen lavvu i gennemprøvet Helsport-kvalitet - og endda til en ret fornuftig pris!

Teltdugen er en specialudgave af det gennemprøvede Rainguard, som Helsport selv har udviklet og i øvrigt bruger i deres Trek-serie. Teltdugen er hermed af en kraftig og rivstærk ripstop-polyesterkvalitet, der er fuldstændig vandtæt grundet den kraftige PU-belægning på stoffets bagside. Dette materiale har derudover den fordel, at det har god modstandsdygtighed overfor solens nedbrydende UV-stråler og en stabilitet, så oversejlet ikke giver sig nævneværdigt under vekslende vejrforhold. Og endelig er materialet anti-rådbehandlet, så det godt kan ligge vådt sammenpakket et par dage, uden at blive angrebet af råd og meldug.

Det unikke ved oversejlet i en Helsport lavvu er, at det er fremstillet med en speciel flammehæmmende behandling, der altså gør, at man kan have bål i midten af lavvu'en, uden at skulle bekymre sig om vildtfarende gløder fra bålet. Den nederste del af oversejlet på Varanger er forsynet med stærke stenkanter i det ekstra kraftige Rainguard TR Ripstop PU, der ligeledes er et flammehæmmende materiale.

Varanger 4-6 Camp, 6-Personers Tipitelt har rigeligt med bardunfæste, og dette - i kombination med de 16 justerbare pløkfæste - sikrer, at teltet står under snart sagt alle forhold.

Døråbningen har to kraftige lynlåse af YKK -typen, og bag hoveddøren, er Varanger udstyret med fintmasket myggenet, ligeledes i flammehæmmende materiale, der også åbnes med stærke YKK -lynlåse.

De to regulerbare ventiler nederst på oversejlet og den fuldt justerbare tophat - som med et snedigt snoretræk snildt reguleres fra bunden af teltet indvendigt - sørger for den rette luftgennemstrømning i lavvuen og opretholder dermed det rette indeklima. Bag Airflow II -indluftsventilerne nederst er der naturligvis også myggenet, så alt uvelkomment kryb holdes udendørs.

En justerbar tophat i myggenet medfølger, og på de varme nætter kan der således, med begge ventilskakter og yderdøren åben, virkelig pumpes noget frisk luft gennem teltet.

Den leddelte midterstang, fremstillet i bomstærk og let aluminium, gør lavvu'en let og hurtig at rejse, og det medfølgende tørrestativ gør det muligt at tørre de våde sokker og handsker sidst på dagen, enten over bålet eller over Helsports nyudviklede Lavvu Vedovn, som vil sikre konstant varme og komfort i lavvu'en på de kolde og regntunge dage.

Hvis man ofte skal bruge sin Varanger om vinteren, anbefaler vi, at man investerer i inderteltet og eventuelt en bund, der passer til. Dette giver en langt lunere lavvu, og eventuelle kondensproblemer er stærkt minimeret.

Endelig skal du være opmærksom på, at hvis du investerer i et Helsport-produkt, køber du samtidig en garanti for at få en god og hurtig service i hele produktets levetid. Uanset hvor gammelt dit Helsport-produkt måtte være, vil Helsport gøre deres absolut yderste for at hjælpe dig, hvis noget skulle gå galt med produktet.

Læs mere

Læs mindre

Specifikationer

Grundareal : 11,9
Antal bærende stænger: 1
Antal sovende personer: 6
Vandsøjletryk, oversejl : 3000 mm
Vægt, kategori: 6-6,5 kg
Myggenet: Ja
Pakkevolumen, diameter: 29 cm
Pakkevolumen, længde: 58 cm
Diameter: 400 cm
Højde: 255 cm
Pakkepose: Inkluderet
Mål, ydertelt (H x L x B): 255 x 480 x 380 cm
Type: Lavvu
Vægt: 6600 g
Oversejl:
Helsport Rainguard® FR
Stænger:
Aluminium

Fragt & retur

Levering

Bestil i dag - leveret i morgen!

Læs mere
Returnering

Du har altid 30 dages returret!

Læs mere
Fragt

Flere leveringsmuligheder!

Læs mere

Gode alternativer

skarp pris

Aclima

LightWool Tee Logo
DKK 326,-
skarp pris

Tatonka

Open Loop 25 mm QA, pair
DKK 11,-
skarp pris

Aclima

LightWool Tee Mountain Print
DKK 540,-
skarp pris

Grand Canyon

Zuni Ray Tarp
DKK 274,-
skarp pris

Tatonka

Open Loop 20 mm QA, pair
DKK 10,-

Tatonka

Chest Belt 25 mm
DKK 49,-
skarp pris

Tatonka

SR-Buckle 20 mm QA, pair
DKK 16,-
skarp pris

Tatonka

Webbing Keeper 20 mm, pair
DKK 11,-
 
 

Andre købte også

skarp pris

Sea to Summit

Buckle 25 mm Ladderlock, 1 Pin
DKK 32,-
skarp pris

Sea to Summit

Buckle 25 mm Side Release, 1 Pin
DKK 35,-
skarp pris

Tatonka

Chest Belt Buckle 25/20 mm, pair
DKK 10,-
skarp pris

Tatonka

Silicone Band L, 4 pcs
DKK 105,-
skarp pris

Tatonka

Chest Belt Buckle 20/20 mm, pair
DKK 14,-
skarp pris

Aclima

WarmWool Pulse Heater
DKK 220,-
 
 

Produktet er tilføjet kurven

Andre kunder har også købt

skarp pris

Sea to Summit

Buckle 25 mm Ladderlock, 1 Pin
DKK 32,-
skarp pris

Sea to Summit

Buckle 25 mm Side Release, 1 Pin
DKK 35,-
skarp pris

Tatonka

Chest Belt Buckle 25/20 mm, pair
DKK 10,-
skarp pris

Tatonka

Webbing Keeper 20 mm, pair
DKK 11,-
skarp pris

Tatonka

SR-Buckle 20 mm QA, pair
DKK 16,-
skarp pris

Tatonka

Silicone Band L, 4 pcs
DKK 105,-
skarp pris

Tatonka

Chest Belt Buckle 20/20 mm, pair
DKK 14,-
skarp pris

Aclima

WarmWool Pulse Heater
DKK 220,-
 
 

Lagerstatus

Prismatch

Log ind

Glemt password?