Ikke medlem?
Indtast din e-mail og vi sender dig en engangskode, som du kan bruge til at logge ind med. Når du er logget ind kan du ændre dit password.
Bemærk: Engangskoden er kun gældende i 15 min.
Indtast den modtaget engangskode. Når du er logget ind kan du ændre din adgangskode.
SLUTSPURT på sommerudsalget - Sidste chance for store besparelser
Buteo Mid II Jacket Herre
Haglöfs Buteo Mid II Jacket til mænd er en let fleecejakke, der fungerer som isolerende mellemlag på vandreturen eller som yderste lag, når vejret er tørt og temperaturen moderat. Anden generation af Buteo Mid har fået opdateret materialet til Polartec Micro Series-fleece, hvor lav vægt, isolering og effektiv håndtering af fugt er kombineret i en forholdsvis tynd konstruktion.Hovedmaterialet består af Polartec mikrofleece i 100% genanvendt polyester med en materialevægt på 159 g/m². Den fine fleecestruktur binder et isolerende lag luft omkring kroppen, men uden den volumen og vægt, der følger med en kraftigere fleece. Polyesterfibrene optager samtidig kun begrænsede mængder fugt og tørrer hurtigt, hvilket er en klar fordel under vandring og trekking, hvor aktivitetsniveauet skifter gennem dagen.Konstruktionen suppleres af lommemateriale af børstet mesh-strik i 100% genanvendt polyester på 95 g/m². Begge specificerede materialer er Bluesign-godkendte. Det betyder, at der er stillet krav til blandt andet kemikalieanvendelse og ressourceforbrug gennem tekstilproduktionen.Buteo Mid II Jacket har en gennemgående frontlynlås, som gør jakken nem at tage af og på og samtidig fungerer som en enkel mulighed for ekstra ventilation under aktivitet. Øverst afsluttes lynlåsen med en blød hagebeskytter, så lynlåsen ikke ligger direkte mod huden, når jakken er lukket helt.Den opretstående krave tilfører ekstra isolering omkring halsen og gør fleecejakken mere anvendelig som selvstændigt yderlag i knap så barskt vejr. Når Buteo Mid II Jacket bæres under en skaljakke, er konstruktionen samtidig enkel nok til ikke at fylde unødigt omkring hals og overkrop.To håndlommer med lynlås giver sikker opbevaring af telefon, nøgler og andet småudstyr. Lynlåslukningen er især praktisk under vandring, hvor løse genstande ellers let kan falde ud af åbne lommer.Pasformen er Haglöfs’ Standard Fit, som giver plads til et basislag under fleecen uden at gøre jakken unødigt voluminøs. Med en vægt på blot 300 gram i str. L er Buteo Mid II Jacket samtidig interessant som et let mellemlag i oppakningen.Haglöfs Buteo Mid II Jacket til mænd er kort sagt en alsidig fleecejakke med fokus på det væsentlige: Polartec Micro Series-fleece, lav vægt, hurtig tørring og effektiv fugttransport. En enkel og funktionel konstruktion til trekking, hiking og aktivt friluftsliv, hvor fleecen skal fungere effektivt i et lag-på-lag-system.
Læs mere
Læs mindre
Bestil i dag - leveret i morgen!
30 dages fuld returret
Flere leveringsmuligheder!
Luft
Bemærk at størrelsesguiden er vejledende og kan variere fra produkt til produkt. Vær også opmærksom på, at fx skostørrelser bliver påvirket at din fods bredde/højde, hvordan skoen er konstrueret og ikke mindst tykkelsen på dine sokker.
BEKLÆDNING - MÆND
BEKLÆDNING - KVINDER
FODTØJ - MÆND
FODTØJ - KVINDER
RYGSÆKKE
HOVEDBEKLÆDNING
SE ALT FRA HAGLÖFS
Kilde: Haglöfs
Vi sidder klar til at besvare dine spørgsmål.Mandag - torsdag 8:00 - 17:30Fredag 8:00 - 18:00Lørdag 10:00 - 15:00Tlf. 63 12 37 37
Kontakt os påinfo@friluftslageret.dk
Administration & centrallagerFriluftslageret ApSCVR: 27 27 33 78Hans Egedes Vej 11 | 5210 Odense NVButikkerLæssøegade 12 | 5000 Odense CSct. Anne Plads 2-4 | 5000 Odense C
Følg Friluftslageret på de sociale medier
Prismatch
Hurtig levering
Udvidet returret
e-mærket