Produktet er tilføjet kurven
Vælg farve Dark Dusty Green
Vælg størrelse Størrelsesguide?
Klättermusen

Mithril Jacket

DKK 1.679,20

Mithril Jacket

Varenr:10630M82
Vælg farveDark Dusty Green
Vælg størrelse Størrelsesguide?

Beskrivelse

Klättermusen Mithril Jacket er en ganske tynd soft shell, der kan anvendes til rigtig, rigtig mange forskellige formål.

Anvendes den som yderste lag, er Mithril Jacket oplagt til alle de former for friluftsliv med højt aktivitetsniveau, hvor vindresistens og åndbarhed par excellence går forud for absolut vandtæthed. Det vil sige klatreture på blæsende sensommerdage, vandreture på det krævende højfjeld eller en tur på mountainbiken i efterårsskoven herhjemme. På de lidt længere ture vil Klättermusen Mithril Jacket fungere godt både som det vindresistente skallag og som det isolerende mellemlag. Det er med andre ord en jakke, som du yderst sjældent vil pakke ned i din rygsæk!

Mithril Jacket er fremstillet i Klättermusens eget bæredygtige WindStretch, der består af 68% tekstureret og drønstærk Ultramid Bio-Mass Balanced Polyamide (ja, det hedder det!), 20% polyester og 12% Spandex. Denne materialesammensætning, som altså består af genindvundne materialer, resulterer i en meget let, blød og super strækbar metervare, som føles rigtig lækker at have på. WindStretch er selvfølgelig grundigt DWR-behandlet (Durable Water Repellency) uden miljøskadeligt brug af fluorocarbon og PFOA (perfluoroctansyre).

For at kunne holde den kølige vind ude, er jakken skåret med forlænget rygstykke og ærmeafslutningerne på de differentialskårede ærmer er lavet i strækbart Lycra, der lukker tilpas tæt om håndleddene. Nederst kan Mithril Jacket snøres sammen ved hjælp af en enhåndsbetjent snorelås, der er placeret indvendigt i hver side. Indersiden af løbegangen til denne sammensnøring er lavet i blødt og komfortabelt mikrofiber, der tørrer lynhurtigt, hvis det skulle blive vådt.

Den asymmetriske frontlynlås giver ikke bare jakken et flot look, men sikrer også, at lynlåsen føres væk fra hagen, så den ikke sidder og generer. To lynlåslukkede stiklommer på fronten er der også fundet plads til, og da lommerne er foret med et strækbart mesh, fungerer de således også som ekstra ventilationsmulighed.

Den velformede krave kan enten lægges ned eller trækkes godt op omkring hals og nakke. Og den lukker virkelig godt til omkring halsen, for den er skåret således, at den går lidt højere op i nakken end fortil. Kraven er, ligesom sammensnøringen nederst, foret med blødt mikrofiber, som føles blødt og behageligt ind mod huden og som tørrer hurtigt.

Klättermusen Mithril Jacket er en superlet og lækker sag, som du med 100% sikkerhed nok skal finde et anvendelsesområde til!

Navnet Mithril stammer fra Tolkiens 'Ringenes Herre', hvor Bilbo forærer Frodo en brynje fremstillet af Mithril - et metal, der både er langt stærkere og langt lettere end stål!

Læs mere

Læs mindre

Specifikationer

Modelhøjde: 185 cm
Modellen bruger størrelse: Medium
Antal lommer: 2
Pasform: Regular fit
Hætte: Uden
Vægt: 445 g
Materiale:
WindStretch™

Fragt & retur

Levering

Bestil i dag - leveret i morgen!

Læs mere
Returnering

30 dages fuld returret

Læs mere
Fragt

Flere leveringsmuligheder!

Læs mere

Størrelsesguide

Luft

Bemærk at størrelsesguiden er vejledende og kan variere fra produkt til produkt. Vær også opmærksom på, at fx skostørrelser bliver påvirket at din fods bredde/højde, hvordan skoen er konstrueret og ikke mindst tykkelsen på dine sokker.

BEKLÆDNING - MÆND

Luft

BEKLÆDNING - KVINDER

Luft

Kilde: Klättermusen

Produktet er tilføjet kurven

Lagerstatus

Prismatch

Log ind

Glemt password?